The Art Of Discipline: Volume Ii

At the time it was produced, The Art of Discipline was, without a doubt, the greatest single source of disciplinary art ever published between hard covers. The original volume could not, and did not, claim to be totally comprehensive in its assembly of images and now, this second volume clearly surpasses its highly distinguished predecessor! Comprising 40 per cent more images 820 instead of 570, The Art of Discipline Volume Two also contains 16 full colour plates. Divided into three parts, Artists and Collections depicts the work of the most talented artists through the ages, including many still active today. Personalities is sub-divided into sections featuring The Dominant Female; The Dominant Male; The Schoolmaster; and Judicial Punishment. A Miscellany includes disciplinary scenarios in commercial advertisements, seaside postcards, "what-the-butler-saw" stereo viewing machines, films and TV, comics and cartoons, plus vintage photographs and a selection of spanking machines!

The Art Of Discipline: Volume Ii

The Art Of Discipline: Volume Ii la super preț online: