Street Art: The Best Urban Art From Around The World

From Banksy and Blek le Rat to Nick Walker and Shepard Fairey, the street art movement continues to sweep the globe. This exciting and dynamic art form has captured the imaginations of art-lovers everywhere, appearing in high-profile exhibitions and galleries. In this introduction to some of the world’s most exciting street artists, world-renowned graffiti artist, painter, and graffiti historian KET brings together another 100 awe-inspiring images of urban art from around the world. With full-color glossy photographs of some of the most extraordinary graffiti art from around the world, this follow-up to Graffiti Planet will fascinate and inspire anyone excited by this imaginative and relevant art form.

Street Art: The Best Urban Art From Around The World

Street Art: The Best Urban Art From Around The World la super preț online: