Fashion Germany

This book presents Germany’s increasingly important role in the world of fashion and tells the inside story of the designers, creative directors, stylists, and photographers, who have placed the country on the style map. Today a label reading “Made in Germany” connotes quality, durability, and attention to detail. Although it wasn’t always this way, the past decades have seen an emergence of high fashion coming out of Germany. Designers such as Jil Sander, Bernhard Wilhelm, and Karl Lagerfeld; photographers such as Peter Lindbergh, Kristian Schuller and Armin Morbach; and models such as Claudia Schiffer and Heidi Klum have become world-famous icons. Other lesser-known but equally important players have made their mark backstage as internationally sought-after hair and makeup experts, stylists and journalists. In this striking collection of profiles, personal interviews, and photographs, author Martina Rink has assembled a fascinating and comprehensive picture of the people who have helped establish Germany as a driving force in cutting edge fashion.

Fashion Germany

Fashion Germany la super preț online: