La peste douazeci de ani de la marea retrospectiva Corneliu Baba din 1997, Muzeul National de Arta al Romaniei va invita la o necesara reintalnire cu o parte din opera unuia dintre cei mai mari maestri ai scolii romanesti de pictura. Peste saptezeci de lucrari refac, fara pretentii exhaustive, traseul artistului din prima tinerete pana in anii deplinei maturitati ilustrand cateva dintre marturiile din volumul Confesiuni si jurnale: 1944-1965 abia iesit de sub tipar gratie eforturilor executorului testamentar al artistului, doamna Maria Muscalu Albani.Expozitia cuprinde o serie de lucrari inedite alaturi de fotografii din arhiva familiei. Multe dintre acestea lasa sa transpara preocuparea aproape obsesiva a artistului pentru prezenta omului din fata, pentru portretul de factura psihologica, in timp ce marturiile scrise releva interesul lui Baba pentru elementele de limbaj plastic si cromatica.

SKU: 1027540204 Categorii: , Etichete: ,

Corneliu Baba – Confesiuni si Jurnale – volumul I: 1944 – 1965 | Maria Muscalu Albani la super preț online:

Acestea vor fi calculate, separat, în coş, în funcţie de destinaţie (în Bucureşti, ţară sau străinătate) şi greutatea aproximativă a coletului tău.

În cazul în care optezi pentru ridicarea produselor dintr-o librărie Carturesti aleasă de tine, poti face asta gratuit, indiferent de valoarea comenzii..

În cazul în care plasezi o comandă cu livrarea în România, prin curier rapid, cu valoare mai mare de 150 de lei, livrarea este gratuită.

Dacă nu, avem următoarele tarife de livrare pentru România:

în Bucureşti și Județul Ilfov – 9.5 lei pentru comenzi în valoare de până la 99.99 lei, 7.5 lei pentru comenzi cu valoarea cuprinsă între 100 lei și 149.99 lei, prin curier rapid;
în ţară – 15 lei pentru comenzi în valoare de până la 99.99 lei, 7.5 lei pentru comenzi cu valoarea cuprinsă între 100 lei și 149.99 lei, prin curier rapid.
Dacă ai nevoie de livrare în aceeași zi, în București, poți opta pentru serviciile noastre care au următoarele tarife:
19.90 lei, Same Day Fan Courier – numai pentru produsele cu etichetă 24h și pentru comenzile plasate până în ora 13:30;
19.90 lei, Sinapseria – livrare cu bicicleta – numai pentru produsele cu etichetă 24h și pentru comenzile plasate până în ora 13:00.
Pentru livrările în afara ţării, costurile de transport se calculează automat în coșul de cumpărături, în funcție de țara destinatară, de greutate și categoria produselor. În acest caz, plata este posibilă doar online, cu cardul.

Plata online cu cardul

După finalizarea cumpărăturilor, alegi plata online cu cardul, introduci datele cardului și vei fi redirecționat pe pagina/platforma procesatorului de plăți cu care colaborăm.

Plata ramburs

Dacă alegi să plătești ramburs, vei preda curierului care îți livrează coletul suma de plată datorată. Îți reamintim că suma de plată este menţionată în factura primită pe adresa de mail înregistrată.