Compelling People

Everyone wants to know how to be more influential. But most of us don't really think we can have the kind of magnetism or charisma that we associate with someone like Bill Clinton or Oprah Winfrey unless it comes naturally.

In Compelling People – now required reading and Harvard Business School – John Neffinger and Matthew Kohut show that this isn't something we have to be born with, it's something we can learn. They trace the path to influence through a balance of strength and warmth. Each seems simple, but only a few of us figure out the tricky task of projecting both at once.

Drawing on cutting-edge social science research as well as their own work with Fortune 500 executives, members of Congress, TED speakers and Nobel Prize winners, Compelling People explains how we size each other up – and how we can learn to win the admiration, respect, and affection we desire.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Când oamenii te privesc și te măsoară din cap până-n picioare, ce văd? Cu toții ne-am dori ca oamenii să ne aprecieze pentru calitățile noastre, dar cei mai mulți dintre noi nu credem că avem magnetismul și charisma necesare pentru a influența această apreciere. Compelling People dezvăluie schema interioară pe care o folosim pentru a ne judeca reciproc. Aceste judecăți de caracter se învârt în jurul a două calități de bază și anume, puterea (rădăcina respectului) și căldura (rădăcina afecțiunii). Capacitatea de a le putea proiecta pe amândouă simultan este însă rară, atât de rară încât elevăm, celebrăm și invidiem acele puține persoane care reușesc să expună această combinație.

Compelling People demistitifică acest proces, detaliind toate semnalele subtile, dar critice, care fac ca unii oameni să fie irezistibil de captivanți și ca alții să fie ușor de trecuți cu vederea. Cartea surprinde și împărtășește informațiile din toate cercetările psiho-sociale de ultimă oră traduse în termeni simpli, accesibili oricui dorește construirea unor relații mai eficiente la birou sau acasă.

Deopotrivă serioasă si antrenantă, mergând în adâncimile psihologiei umane, Compelling People expune modul în care oamenii de succes negociază posibilitățile și capcanele pentru a atinge succesul și a evita eșecul, asigurându-vă reușita în orice, de la public speaking la iubire.

Compelling People

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Compelling People la super preț online: