Agnetha Faltskog :the Girl With The Golden Hair

Her iconic blonde looks, stunning voice and songs of loneliness and melancholy have endeared her to millions, yet Agnetha Faltskog remains an enigmatic and distant figure. From her success as a teenage singer and songwriter in Sweden in the late 1960 s to her years of global superstardom with pop giants ABBA and beyond, Agnetha has fascinated generations of fans. Her beaming smile graced record sleeves, television screens and magazine covers around the world yet never quite managed to conceal her natural shyness and vulnerability. Agnetha Faltskog The Girl With The Golden Hair is the first full-length biography dedicated to the life and career of the one of the most beloved and successful performers in music history. Charting Agnetha s journey from her early days fronting a local dance band in the small industrial city of Jonkoping, through her decade as one of the most famous and popular singers in the world, and the years of self-imposed exile that followed until her surprising and successful comeback in 2013, Agnetha Faltskog The Girl With The Golden Hair will delight her many legions of fans and any readers with an interest in the history of popular music."

Agnetha Faltskog :the Girl With The Golden Hair

Agnetha Faltskog :the Girl With The Golden Hair la super preț online: